Особа не має права на застосування нового показника середньої зарплати при переході на пенсію за віком на загальних підставах після призначення пенсії на пільгових умовах

Особа не має права на застосування нового показника середньої зарплати при переході на пенсію за віком на загальних підставах після призначення пенсії на пільгових умовах

Перехід на пенсію за віком після призначення пенсії на пільгових умовах – позиція Верховного Суду.

Верховний Суд розглянув касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення судів першої та апеляційної інстанцій, які зобов'язали відповідача назначити пенсію за віком із застосуванням нового показника середньої заробітної плати.

Суть спору полягала в тому, що позивач, який з 2013 року отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, звернувся до Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії за віком за загальними підставами відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач вимагав застосування нового показника середньої заробітної плати, який використовувався у 2023 році.

Суд першої інстанції задовольнив позов частично, признавши протиправним рішення Пенсійного фонду про відмову у призначенні пенсії за віком та зобов'язавши відповідача назначити пенсію з урахуванням нового показника. Суд апеляційної інстанції підтримав ці висновки.

Верховний Суд скасував рішення судів попередніх інстанцій та відмовив у задоволенні позову. Суд зазначив, що пенсія за віком на пільгових умовах, призначена відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», є різновидом пенсії за віком і не передбачає можливості повторного призначення пенсії на загальних підставах, посилаючись на частину третю статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсії той самий показник середньої заробітної плати, що використовувався при первинному призначенні.

Крім того, Верховний Суд зазначив, що законодавство не передбачає можливості повторного призначення пенсії за віком після досягнення пенсійного віку, якщо особа вже скористалася правом на пенсійне забезпечення за пільговими умовами. Перехід на пенсію за віком на загальних підставах у такому разі не є переходом на новий вид пенсії, а є лише його варіацією у межах одного виду пенсійного забезпечення.

На підставі вищезазначеного, Верховний Суд сформулював правовий висновок про те, що особа, якій призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», не має права на повторне призначення пенсії за віком на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове вікно на пільгових умовах і пенсія за віком, що назначається на загальних підставах, є різновидами одного виду пенсійного забезпечення — пенсії за віком. Тому, при вирішенні питання щодо наявності у особи права на повторне призначення пенсії за віком на загальних підставах після призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах необхідно керуватися тим, що таке право у особи немає, оскільки звернення особи, якій призначено пенсію за віком на пільгових умовах, з заявою про призначення пенсії за віком на загальних підставах після досягнення інший у розумінні частини третьої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і не дає підстав для застосування оновленого показника середньої заробітної плати.

Постанова Верховного Суду від 28 січня 2025 року у справі № 300/7637/23 (адміністративне провадження № К/990/26508/24).

Автор: Наталя Мамченко

Джерело

Верховний Суд Пенсійний фонд

102
RSS
Нет комментариев. Ваш будет первым!
Загрузка...